Drogowy cień E-tollu

Drogowy cień E-tollu

Drogowy cień E-tollu 1200 720 BFI

Chociaż era viaToll-u minęła bezpowrotnie okazuje się, że najprawdopodobniej jeszcze przez długi czas kierowcy będą go wspominać z rozrzewnieniem. Dlaczego?

Nowy elektroniczny system poboru opłat za przejazd płatnymi drogami nie jest tak doskonały, jak opowiadali o nim jego pomysłodawcy. Od początku października z mankamentami zderzają się kierowcy i właściciele firm transportowych, którzy oprócz widma 1500 złotych za brak opłaty dostrzegają w nim głównie utrudnienia.

Okazuje się, że już na starcie zaczynają się kłopoty, bo próba dodania kilku pojazdów do jednego konta niestety kończy się fiaskiem, a oficjalne wsparcie systemu bezradnie rozkłada ręce nie mając pojęcia, co z tym fantem zrobić. Kolejną sprawą jest tzw. ID Biznesowe potrzebne do przypisania urządzenia do pojazdu – czas płynie, a nadania nie widać, więc ratunkiem okazuje się aplikacja w telefonie za pomocą, której pozycjonuje się pojazd.

Do tego dochodzą problemy z logowaniem – kierowcy podkreślają, że zdarza im się stać tak długo, póki system nie zadziała, co w przypadku przewożących spożywkę może się okazać zwiastunem całkiem sporej katastrofy. Głosy niezadowolenia dotyczą również braku urządzeń pomimo wniesienia stosownej opłaty. Tych na rynku w wystarczającej ilości wciąż nie ma, a gdy się pojawią i tak trzeba zaczekać, bo wejść do użytku mogą mając przydzielony numer identyfikacyjny.

Ratunkiem wydaje się telefon i zastosowana aplikacja. Na pozór, bo co, jeśli pracodawca nie zapewnia służbówek? A nawet jeśli, to kto poniesie odpowiedzialność, gdy telefon się popsuje, rozładuje bateria i nie pobierze się opłata?

W odpowiedzi na niezadowolenie urzędnicy tłumaczą, że po pierwsze był czas, aby na spokojnie dopełnić wszelkich formalności i ruszyć na trasę, jak zasady nakazują. Po drugie na kłopoty najlepiej sprawdzi się wiedza, że system e-TOLL otwarty jest na różne urządzenia GPS, a przewoźnicy mogą wybrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb takie jak: OBU (On-Board Unit), zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL), czyli wbudowany w pojeździe moduł GPS, a także aplikację mobilną e-TOLL PL. Po trzecie urząd cały czas stara się wspierać przedsiębiorców w dostosowaniu się do zmiany. Temu służą ulga podatkowa na wyposażenie pojazdów w urządzenia OBU/ZSL oraz obniżone stawki w e-TOLL.

Bądźmy w kontakcie

  BFI Sp. Z o.o. Sp. K.
  al. Zwycięstwa 173
  81-521 Gdynia, Polska

  NIP: 5862323399
  Regon: 368414044

  Back to top
  Ustawienia prywatności

  Podczas odwiedzania naszej strony internetowej może ona przechowywać informacje za pośrednictwem przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje prywatności. Warto zauważyć, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na wrażenia z naszej strony internetowej i usług, które jesteśmy w stanie zaoferować.

  Kliknij, aby włączyć / wyłączyć kod śledzenia Google Analytics
  Kliknij, aby włączyć / wyłączyć Google Fonts.
  Click to enable/disable Google Maps.
  Kliknij, aby włączyć / wyłączyć osadzanie wideo.
  Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.